Kategoriler

Ücretli Netten Anlaşan Vergiden Etkilenmez

Asgari ücretin vergi nedeniyle düşeceği haberleri arttı. Çalışanın kafası karışık. Ücrette net rakamdan anlaşanlar sorun yaşamayacak, diğerleri için de tedbir geliyor

5 Mart 2016 Cumartesi 14:55

Asgari ücret tüm itirazlara rağmen söz verildiği gibi 1.300 lira oldu. Üstelik hükümet işverenlere işçi başına 100 liralık destek de başlattı. Detaylarını anlatmıştım. O zaman zamma itiraz edenler hesapları tutmayınca bu kez devreye 'Asgari Geçim İndirimi'ni soktular. İndirim oranının asgari ücretin içine alındığını söylediler. Biz de bunu rakamlarıyla anlatıp aslında hesabın değişmediğini izah ettik. Şimdi de eylülden sonra vergi dilimi sebebiyle maaşların düşeceğini söyleyip kafaları karıştırıyorlar.

SÖZLEŞMEYE DİKKAT
Bu konuyu da izah edelim. Vergi dilimi hesabı da asgari geçim indirimi gibi yeni bir uygulama değil. Yıllardır var. Türkiye'de çalışanların çoğu net ücret üzerinden anlaşma yaptığı için bu değişiklikleri hissetmiyor. Öncelikle iş sözleşmesinde ücretiniz ne yazıyorsa onu alacaksınız. İşverenin vergiyi size yüklemek için sözleşmeyi değiştirmesi size haklı fesih imkânı doğurur, tazminat kazandırır. Sözleşmenize dikkat edin. Fakat sözleşmede brüt ücret üzerinden bir anlaşma yapılırsa bu kez vergi dilimindeki değişiklikleri size yansıtmaları söz konusu olur. Yani netten anlaştığınızda vergi dilimi artınca brüt ücret artacak ama netiniz değişmeyecek. Fakat brüt ücret üzerinden anlaşırsanız bu kez maaş aynı kalacağından netiniz düşecek. Bu yıl asgari ücrette de benzer bir durum ortaya çıkacak ama sadece ücretini brüt üzerinden anlaşanları bağlayacak. Bu konu daha çok işçileri ilgilendiriyor. İşçinin tüm gelirleri vergiye tabi iken memurlarda yan ödemeler kapsam dışı kalıyor.

HER YIL BELİRLENİYOR
Gelir vergisi dilimleri her yıl yeniden belirleniyor. Gelir vergisinin ilk dilimi % 15'lik olan bölüm. 2016 için bu rakam 12 bin 600 lira oldu. Bu rakam aşıldığında vergi oranı % 20 olacak. Net ücretten anlaşan için bir şey değişmeyecek.

 

Faruk ERDEM

 

 

 

Sabah

 

Normal siteye git